Nations Competing

american samoa

American Samoa

Cook Islands Flag

Cook Islands

mocronesia flag std

Federated States of Micronesia

Fiji Flag

Fiji Islands

Guam 2

Guam

Kiribati Flag

Kiribati

marshall islands flag std

Marshall Islands

nauru flag std 1

Nauru

NewCaledoniaFlag 2

New Caledonia

new zealand flag std 1

New Zealand

Northern Mariana 3

Northern Mariana Island

palau flag std

Palau

papua new guinea flag std

Papua New Guinea

samoa flag

Samoa

solomon islands flag std 1

Solomon Islands

tahiti

Tahiti

Tonga Flag

Tonga

tuvalu flag std

Tuvalu

Vanuatu

Vanuatu

Wallis and Futuna 2 800x800

Wallis and Futuna

Australia Flag

Australia

Nations Competing

american samoa

American Samoa

Cook Islands Flag

Cook Islands

mocronesia flag std

Federated States of Micronesia

Fiji Flag

Fiji Islands

Guam 2

Guam

Kiribati Flag

Kiribati

marshall islands flag std

Marshall Islands

nauru flag std 1

Nauru

NewCaledoniaFlag 2

New Caledonia

new zealand flag std 1

New Zealand

Northern Mariana 3

Northern Mariana Island

palau flag std

Palau

papua new guinea flag std

Papua New Guinea

samoa flag

Samoa

solomon islands flag std 1

Solomon Islands

tahiti

Tahiti

Tonga Flag

Tonga

tuvalu flag std

Tuvalu

Vanuatu

Vanuatu

Wallis and Futuna 2 800x800

Wallis and Futuna

Australia Flag

Australia

Medals

Event
Gold
Silver
Bronze
Mens 4 x 100m Relay
Fiji Islands
Samoa
Papua New Guinea
Mens 4 x 400 Relay
New Caledonia
Fiji Islands
Vanuatu
Womens 4 x 100 Relay
Fiji Islands
Papua New Guinea
Vanuatu
Womens 4 x 400m
Papua New Guinea
Fiji Islands
Vanuatu
Mens 100m
Fiji Islands Ratu Banuve TABAKAUCORO
Samoa Jeremy DODSON
Samoa Kelvin MASOE
Mens 100m (Ambulant)
New Caledonia Sylvain BOVA
Papua New Guinea Steven ABRAHAM
New Caledonia Falicien SIAPO
Mens 200m
Fiji Islands Ratu Banuve TABAKAUCORO
Samoa Jeremy DODSON
Papua New Guinea Theo Piniau
Mens 400m
Australia Steven Solomon
Papua New Guinea Daniel Baul
Papua New Guinea Benjamin Aliel
Mens 800m
Cook Islands Alex BEDDOES
Papua New Guinea Ephraim LERKIN
Fiji Islands Petero VEITAQOMAKI
Mens 1500m
Cook Islands Alex BEDDOES
Papua New Guinea Messach Fred
Fiji Islands Petero VEITAQOMAKI
Mens 5000m
Tahiti Samuel Aragaw
Fiji Islands Avikash Lal
Papua New Guinea James GUNDU
Mens 10,000m
Papua New Guinea Simbai KASPAR
Papua New Guinea Siune KAGL
Papua New Guinea James GUNDU
Mens 3000m Steeplechase
Papua New Guinea Simbai KASPAR
Papua New Guinea Sapolai YAO
Papua New Guinea Andipas GEORASI
Men Half Marathon
Fiji Islands Avikash Lal
Tahiti Samuel Aragaw
Guam Derek Mandell
Mens 110m Hurdles
Tonga Mosese FOLIAKI
Tonga Talatala Po'oi
Samoa Kolone Peter Alefosio
Mens 400m Hurdles
Australia Ian Dewhurst
Papua New Guinea Daniel Baul
Papua New Guinea Ephraim LERKIN
Mens Decathlon
New Caledonia Florian GEFFROUAIS
Papua New Guinea Karo IGA
Tahiti Timona POAREU
Mens Pole Vault
New Caledonia Eric Reuillard
Tahiti Timona Poareu
Tonga Kaisa Pakileata
Mens Javelin
Wallis and Futuna Felise VAHAI SOSAIA
Samoa Laurence FAAPOI TASI
Papua New Guinea Lakona GEREGA
Mens Javelin Throw (Ambulant)
New Caledonia Thierry WASHETINE
Vanuatu Ken KAHU
Fiji Islands Iosefo RAKESA
Mens High Jump
Tonga Mosese FOLIAKI
Fiji Islands Malakai KAIWALU
Papua New Guinea Peniel Richard
Mens Long Jump
Samoa Kelvin MASOE
New Caledonia Marvin Delaunay-Belleville
Papua New Guinea Peniel Richard
Mens Triple Jump
Fiji Islands Eugene Vollmer
Papua New Guinea Peniel Richard
New Caledonia Ulric Buama
Mens Discus Throw
Wallis and Futuna Stephen Mailagi
Wallis and Futuna Ryan Valao
Samoa Nathaniel Sulupo
Mens Hammer Throw
New Caledonia Erwan Cassier
New Caledonia Petelo Toto
Papua New Guinea Debono Paraka
Mens Shot Put
Fiji Islands Mustafa Fall
Tahiti Tumatai Dauphin
Samoa Nathaniel Sulupo
Mens Shot Put (Seated)
New Caledonia Thierry Cibone
New Caledonia Marcelin Walico
Solomon Islands Timothy Shadrack
Womens 100m
Papua New Guinea Toea WISIL
Fiji Islands Heleina YOUNG
Papua New Guinea Leonie BEU
Womens 100m (Ambulant)
New Caledonia Joanne LHUILLERY
New Caledonia Rose VANDEGOU
Vanuatu Marcelline MOLI
Womens 200m
Papua New Guinea Toea Wilsil
Fiji Islands Heleina YOUNG
Papua New Guinea Leonie Beu
Womens 400m
Papua New Guinea Toea Wilsil
Papua New Guinea Leonie Beu
Tahiti Takina Bernardino
Womens 800m
Australia Keely SMALL
Papua New Guinea Donna KONIEL
Papua New Guinea Jenny ALBERT
Womens 1500m
Papua New Guinea Poro Gahekave
Guam Genina Criss
Papua New Guinea Lyanne Tibu
Womens 5000m
Papua New Guinea Poro GAHEKAVE
Papua New Guinea Mary TENGE
Solomon Islands Dianah MATEKALI
Womens 10,000m
Solomon Islands Sharon Firisua
Vanuatu Margaret Kuras
Solomon Islands Dianah Matekali
Womens 3000m Steeplechase
Papua New Guinea Poro Gahekave
Papua New Guinea Mary TENGE
Guam Alison Bowman
Womens Half Marathon
Vanuatu Margaret Kuras
Solomon Islands Dianah Matekali
Solomon Islands Sharon Firisua
Womens 100m Hurdles
Australia Brianna Beahan
Papua New Guinea Adrine Monagi
New Caledonia Esther Wejieme
Womens 400m Hurdles
Papua New Guinea Donna KONIEL
Fiji Islands Ana Baleveicau
Papua New Guinea Annie Topal
Womens Heptathlon
Fiji Islands Elenani Tinai
Papua New Guinea Raylyne Kanam
Papua New Guinea Edna Boafob
Womens Pole Vault
Womens Javelin Throw
Papua New Guinea Sharon Toako
New Caledonia Linda Selui
Tahiti Gwoelani Patu
Womens Javelin Throw (Ambulant)
New Caledonia Rose VANDEGOU
Vanuatu Elie ENOCK
Solomon Islands Jeminah OTOA
Womens High Jump
Fiji Islands Shawntell LOCKINGTON
Papua New Guinea Rellie KAPUTIN
Tahiti Candice RICHER
Womens Long Jump
Papua New Guinea Rellie Kaputin
Papua New Guinea Annie Topal
Vanuatu Lyza Malres
Womens Triple Jump
Papua New Guinea Annie Topal
Papua New Guinea Rellie Kaputin
Tahiti Candice Richer
Womens Discus Throw
New Caledonia Lesly Filituulaga
Cook Islands Tereapii Tapoki
Tonga Ata Tuutafaiva
Womens Hammer Throw
Australia Alexandra HULLEY
New Caledonia Ellise TAKOSI
Papua New Guinea Jacklyn TRAVERTZ
Womens Shot Put
Tonga Ata Maama TUUTAFAIVA
American Samoa Nuuassala TUILEFANO
Tahiti Vaihina DOUCET
Womens Shot Put (Ambulant)
Fiji Islands Naibili Vatunisolo
New Caledonia Rose VANDEGOU
Vanuatu Elie ENOCK

LIVE SOCIAL FEED

Featured Posts

podcasting the pacific to the world news v4

Pacific WINS

Vanuatu’s Ellie Enock thought all her dreams were crushed following a catastrophic car accident nine years ago.
TOUCH WM

Clean sweep for PNG at Pacific Games touch

Papua New Guinea has won gold in both men's and women's at the Samoa 2019 Pacific Games Touch Rugby tournament.
TRI v2

WHAT TO WATCH DAY 12

It’s hard to believe it’s the last day of competition at the Samoa 2019 XVI Pacific Games. Whatever sport you choose to watch today, you will hear the resounding notes of various national anthems as the final medals are awarded.

Athletics at the XVI Pacific Games

IAAF endorsed and featured at every Pacific Games since its inception, the popular sport of Athletics is always a main highlight of the Pacific Games schedule. 21 countries competed in both Track and Field events, including Para-sports in four events.
Apia Park Stadium hosted the Athletics competition over five days starting 15 July 2019. 

LIVE RESULTS

FULL GAMES SCHEDULE

Download Athletics Technical Manual v2.0